U moře nebo na Mácháči? Zájem Čechů o nemovitosti v zahraničí nepolevuje

Rekreační nemovitosti v Česku jsou nyní často dražší než v zahraničí a pořídit si chatu ve Španělsku tak může být výhodnější než v atraktivních lokalitách Česka. Koupě nemovitosti v cizině bývá stabilní a výnosově zajímavou investicí.

„Aktuálně se uskutečňují desítky prohlídek nemovitostí v zahraničí každý týden a denně vznikají desítky poptávek na zahraniční nabídku, jde zhruba o dvoj až trojnásobek oproti začátku letošního roku,“ říká Tomáš Jelínek, ředitel CENTURY 21. Tato kancelář má aktuálně největší nabídku zahraničních nemovitostí čítající více než 2100 domů, apartmánů a chat. V celém portfoliu tvoří zhruba 35 procent.

Velký zájem je o Čechům blízké Chorvatsko, kde CENTURY 21 nabízí ve spolupráci s největší chorvatskou realitní kanceláří stovky nemovitostí od 3000 do 10.000 eur za metr čtvereční. Ve Španělsku nebo Portugalsku lze najít nemovitosti s cenou i pod 3000 eur za metr čtvereční. Atraktivní lokalitou je také Tenerife a další Kanárské ostrovy. 

Zajímavé investice v současnosti nabízí Kypr, kde se prodávají dobře promyšlené projekty nespoléhající se jen na moře, a tudíž mohou znamenat i zajímavý výnos. Novým tahákem jsou pak nemovitosti v Černé hoře, kde ceny začínají na 1500 eur za metr čtvereční. Levnou destinací stále zůstává Bulharsko s cenami okolo 1300 eur za metr čtvereční, kde CENTURY 21 připravuje pro sezónu 2024 a 2025 nový projekt na Zlatých Píscích.

Novinkou pro další sezónu jsou nemovitosti v Kostarice, kde není problém pořídit dům na 4000 metrech čtverečních velkém pozemku za 4 miliony korun s výnosností přes 13 procent ročně. „Na českém trhu se nabízí řada dalších lokalit, od Egypta, přes Srí Lanku až po Gruzii. My se však soustředíme na země, kde máme spolehlivé partnery a dokážeme našim klientům zajistit bezpečnou realitní transakci,“ doplňuje Tomáš Jelínek.

Čas kupovat je teď

Realitou u zahraničních nemovitostí v turisticky zajímavých lokalitách je dlouhodobý růst cen. Například na Kypru se cena od zahájení projektu k jeho finalizaci zvedne nejméně o 25 procent. Na druhou stranu, například v Chorvatsku se růst cen po přijetí eura zpomalil. Obdobná situace je i ve Španělsku nebo Bulharsku, kde se uvolnilo několik projektů kvůli chybějící ruské klientele. U atraktivních lokalit však nikde nelze hovořit o poklesu cen.

Podmínky pro zakoupení nemovitosti jsou však v jednotlivých státech různé. Jde například o povinnost prodávat nemovitost přes realitní kancelář nebo notáře nebo o způsob zápisu do katastru či dokonce více typů katastrů. Někde je nabytí nemovitosti spojeno pouze s kupní smlouvou, jinde až zápisem do katastru. Existují ale i omezení, jakou nemovitost a jak daleko od moře může cizinec koupit. „Proto vždy pracujeme s lokálními právníky a kancelářemi, které mají procesy v dané zemi pod kontrolou. Paradoxně nejblíže našemu procesu je třeba Kostarika, kde funguje i zcela otevřený katastr nemovitostí s možností si kontrolovat průběžný stav vaší investice,“ říká Tomáš Jelínek.

Příklad Tenerife  (Pavel Berka, majitel kanceláře CENTURY 21 All Inclusive):

Většina nemovitostí se prodá bez veřejné inzerce. Když je nemovitost dobrá, prodá se do několika dnů. Pokud chce někdo investovat na Tenerife, spojí se makléřem, který řeší klientovi požadavky, stará se o něj a pomáhá mu najít ideální nemovitost. Na Tenerife spolupracují agentury mezi sebou, takže když má někdo dobrého agenta, zprostředkuje mu celý trh. Naprostá většina nemovitostí se prodává ve spolupráci. Je to dost jiný svět než u nás v Česku, kde se pozornost věnuje hlavně prodávajícím. Na Tenerife je to naopak. Výhodou ostrova oproti samotnému Španělsku je celoroční sezónní využití a daňově výhodnější podmínky. Také je zde dobrý servis týkající se kompletní správy turistických pronájmů. Další výhodou je bezpečí, nulová kriminalita a možnost komunikace v angličtině, včetně velké české komunity.

Jaké lokality aktuálně nabízíme:
https://www.century21.cz/zahranicni

TENERIFE – kancelář CENTURY 21 All Inclusive
ŠPANĚLSKO – kancelář CENTURY 21 Realitas Central
CHORVATSKO, SLOVINSKO, ČERNÁ HORA – kancelář CENTURY 21 Sea Side
KYPR – kancelář CENTURY 21 Diamonds
BULHARSKO – kancelář CENTURY 21 Elite Reality

Zdroj: Century 21 Czech Republic